Recenze: Můj sen o zlatě a sněhu

By 17:47


Ačkoliv jsem #teamJohannes a Martina jsem nikdy v lásce moc neměla, je to jméno, které v biatlonovém světě něco znamená a jeho úspěchy se mu nedají upřít. A tak bylo jasné, že i já po téhle knížce dříve či později sáhnu. V tomhle případě to bylo později, ale podle mě bylo tohle načasování naprosto dokonalé, s ohledem na to, co se děje tuhle sezónu.

Jak už je asi jasné, kniha není nic jiného než Martinova autobiografie, kde se dozvídáme informace od jeho mládí, začátků se sportem, průběhu jeho sportovního růstu až do sezony před zimními olympijskými hrami v Pchjogčchangu v roce 2018.

Líbí se mi, jak Martin v knize popsal svůj vztah s ostatními velkými biatlonovými jmény. Emil Hegle Svendsen, Simon Schempp, Ole Einar Bjoerndalen. O všech se tam něco dozvíte a vlastně i prostřednictvím knížky získáte představu o tom, jací asi doopravdy jsou. Co mě mrzí, je, že Johannesovo jméno tam padlo jen jednou a okrajově, ale to už je jen můj osobní problém a zaujetí v tomhle norském zrzkovi. Navíc rivalita mezi nimi doopravdy vyvrcholila až tenhle rok.

Kniha mi však nejvíce otevřela oči co se týče Martinovy povahy. Letošní sezonu se mu příliš nedaří, má dobré, ale naopak i hodně špatné výsledky, na které jsme od něho nebyli zvyklí a po tom, co dokonce ani nechtěl nastoupit ve stíhačce jsem si říkala, co to je za sportovce, že to chce hned takhle vzdát. Teď mi všechno zapadlo do sebe, a už chápu, proč někdy jedná tak, jak jedná. A jsem za to vděčná, že jsem si knihu zvolila k četbě zrovna nyní.

Moc často se k překladům nevyjadřuji, ale u téhle knížky musím. Místy je ten překlad totiž naprosto nesmyslný, věty nedávají smysl a úplně si protiřečí. A já si tak začínám pohrávat s myšlenkou, že si tenhle Rêve d'Or et de Neige  přečtu i v originále. Nakonec se ta francouzština bude aspoň k něčemu hodit. 

V knížce si přijde na své každý. Kdo biatlon sleduje jen povrchně, dozví se toho hodně o závodech, i velkých jménech. Někomu, kdo o biatlonu a lidech okolo něho ví víc, se dostane nálož informací, které když si dáte do kontextu, konečně vám osvětlí některé situace a věci, které se při zastávkách světového poháru dějí.

Můj sen o zlatě a sněhu je krátká čtivá kniha, kterou zvládnete za jeden den. Doporučuji ji všem, kteří biatlon alespoň trochu sledují a vědí, kdo Martin Fourcade je. Určitě tam jsou pasáže, které vám něco dají a možná na prostředí světových pohárů začnete nahlížet trochu jinak. Stejně jako já. A nebo si třeba jenom uvědomíte, jak náročné je dělat sport na profesionální úrovni a kolik odříkání to stojí.

****

You Might Also Like

0 komentářů