Recenze: Jiná Gabriela Koukalová

By 19:40


Nejenom čeští biatlonoví fanoušci se v loňském roce ocitli ve zvláštní situaci. Jedna z největších hvězd, Gabriela Koukalová, nenastoupila v olympijské sezoně na start závodů Světového poháru a nakonec ani na ZOH v Pchjongčchangu. Jako důvod byly uvedeny bolesti lýtek, nicméně objevila se spousta dalších spekulací. A tak kde jinde zjistit, jak to všechno bylo, než v knize od Gabi.

Gabriela svou knihu začíná od dětství. Vypráví o svých začátcích na běžkách, o tom, jak se k biatlonu dostala, o svých rodičích. Postupně se dostáváme na střední školu a následně vyšší odbornou, kam chodila. Tahle část knihy byla pro mě naprosto překvapující. Nevím proč, ale o Gabi jsem si vždycky myslela, že byla spořádané a vzorné dítě. No, nebyla. V hodně věcech jsem se našla, zjistila, že jsme si hodně podobné. Nebo respektive byly, když ona byla v mých letech. Neminou nás ani její pozdější léta, vztah s Petrem a všechno okolo.

Hodně jsem se toho dozvěděla ze zákulisí biatlonu, i když si myslím, že tam těch historek mohla přidat více. Třeba takovým Boe brothers bych klidně věnovala jednu kapitolu. Haha, Vendulo, tvé platonické lásky.

Je těžké tuhle knihu nějak objektivně hodnotit, jelikož biatlon mám opravdu ráda, sleduju všechny závody, tiskovky, lidi okolo toho a mnohdy mě až překvapuje, k jakým informacím se postupně dostávám. Mám pár oblíbených sportovců a mezi ně patřila a stále patří i Gabi. A tím pádem je můj pohled trochu zkreslený.

Myslím si, že kniha má co nabídnout, i kdyby to byl třeba jen pohled na situaci z pohledu Gabriely. Neříkám, že jsem vždy se vším, co napsala, a jak se chovala souhlasila, ale dává to ucelenější pohled na celou situaci v Českém svazu biatlonu.

Gábina je ale i hodně otevřená co se týče jejího osobního života a především vztahu s Petrem Koukalem. Tam jsem byla opravdu překvapená, co všechno pustila ven a jaké vlastně myšlenky a pochybnosti ve skutečnosti má a měla.

Taky mi přijde, že celý ten humbuk okolo vydání a všechny útržky vytrhnuté z kontextu a zveřejněné knize spíše uškodily. Já sama jsem po celé té prezentaci v médiích byla rozčarovaná a spíše skeptická. Teď jsem ale ráda, že jsem si knížku přečetla.

Jedinou mou výtkou je časté opakování určitých myšlenek. Jinak je kniha čtivá a na to, že má přes 300 stran ji přečtete opravdu rychle. Dávám 4 hvězdičky.

****
V.

zdroj obálky: databazeknih.cz

You Might Also Like

0 komentářů