Tipy na maturitní četbu

By 9:40

Jelikož se blíží maturita, řekla jsem si, že by nebylo špatné dát maturantům nějaké tipy, kterým knížkám se vyhnout, nebo které naopak zvolit. Doufám teda, že seznamy ještě nejsou odevzdané. Já samotná jsem maturitou procházela minulý rok, a i když jsem poctivě všechny knížky četla, vím, že z některých jsem byla dost nervózní a vytáhnout si je nechtěla. No a samozřejmě jsem si jednu z nich vytáhla.. tak pojďme na to.

1. OD MÁJE VÁS BUDOU VŠICHNI ODRAZOVAT, ALE URČITĚ SI HO DO SEZNAMU DEJTE
Teď si spousta z vás určitě ťuká na hlavu a říká si, jak jsem takovou větu mohla napsat. Máj se sice hůř čte, to přiznávám, ale to je to jediné negativum. Je to krátké dílo s jednoduchým příběhem a ukázky se dají skvěle rozebrat a přesně to u maturity chcete. Všechny oxymoróny, zvukomalebnosti a tak dále v textu skvěle najdete, a tak nevidím důvod, proč si dílo do seznamu nedát.

2. OD HRABALA A HAMLETA RUCE PRYČ
Naopak od čeho bych určitě dala ruce pryč, pokud je pro vás maturita z češtiny nutné zlo a z 20 přečtených knížek se vám dělá mdlo, jsou díla od Hrabala, konkrétně Obsluhoval jsem anglického krále a Ostře sledované vlaky. A dále taky Hamlet od Shakespeara. Díla, která se těžce čtou a ještě hůř chápají. Samozřejmě je to jen můj subjektivní názor, ale já všechny tři zmiňované četla a doslova měla hrůzu z toho, že bych si je vytáhla. Fakt.

3. STAŘEC A MOŘE A KNIHY OD ORWELLA JSOU ZÁKLAD
Stařec a moře a Farma zvířat jsou takové stálice, které na žádném seznamu nechybí a ještě bych k nim přidala třeba Krysaře od Dyka nebo dílo Petr a Lucie. Krátká díla, jednoduchý jasný příběh. Někoho sice můžou nudit, určitě ale nešlápnete vedle a nakonec si ještě budete přát, abyste si něco z toho vytáhli.

4. DVĚ DÍLA OD STEJNÉHO AUTORA
Tohle je jeden z mála triků, kterým si aspoň trochu tu maturitu ulehčíte. Od každého autora můžete mít totiž dvě díla (pokud samozřejmě jsou v seznamu), a tím pádem se pak nemusíte učit tolik historických kontextů, životů autorů, směrů a tak dále. A to se vyplatí.

5. POVÍDKY MALOSTRANSKÉ NEBO KYTICI SI DOBŘE ROZMYSLETE
Ona ta díla sama o sobě nejsou špatná a čtou se dobře, ale uvědomte si, že jsou to sbírky. První jmenovaná je sbírka povídek, druhá sbírka balad. A to znamená, že si budete muset zapamatovat víc příběhů v rámci jedné knížky. Navíc u Kytice je ještě důležitá kompozice balad a tak dále. Já jsem si Kytici vytáhla a nevěděla, jestli se smát nebo brečet. Ono to není až tak easy, jak se zdá, když je tam toho víc. A taky je to čas navíc strávený nad učením.

6. ZVOLTE SI KNIHY, KTERÉ VÁS ALESPOŇ TROCHU ZAJÍMAJÍ
Jinak to bude průser. Pokud máte rádi válku, zvolte si válečná díla. Pokud válku rádi nemáte, nevolte si je. Jinak se ke čtení nedonutíte a ani to učení obsahů nebude žádný med. Vím, že většina si ani neumí představit, že by přečetla povinný počet poezie, ale i tam se dá něco vybrat. Jde jen o to, abyste zvolili správně a nenapsali si tam první lyriku, která na vás ve výběru vyskočí.

7. NEBOJTE SE DRAMATU

Drama je něco podobného jako poezie a spoustě studentům z toho naskakuje husí kůže. Dramatu se ale vůbec nebojte. Ono je to právě mnohdy to nejjednodušší. Díla jako Lakomec, Maryša, Pygmalion, Revizor nebo Noc na Karlštejně jsou krátká, máte je přečtené za den - dva a navíc vás čeká primitivní příběh, kde se prostě nemůžete v ničem splést. Stačí se jen naučit náležitosti, které k dramatu patří a jste za vodou.

8. NEVYBÍREJTE SI ZBYTEČNĚ DLOUHÁ DÍLA
Četba vám nebude ubíhat a zrovna pro maturitu, pokud vás to dílo opravdu nějak extra neláká, bych se bichlím obloukem vyhla. Sami sobě si ztížíte situaci a přiděláte práci, no a někdy i problémy.

9. POKUD JSTE DÍLA NEČETLI, VLASTNĚ TO ANI NEVADÍ

Tohle bych sem psát asi neměla, ale je to tak. Pokud se naučíte obsah a postup, jakým se ty úryvky rozebírají, většina učitelů to nepozná. Jde jen o to, že vy se nemusíte cítit tak jistí a může vás to zbytečně znervózňovat. Já pro ten klid četbu doporučuju, ale vím, že i ten kdo to nečetl může podat lepší výkon než ten, který je poctivě louskal.


Teď už jen popřát hodně štěstí a dobrý los!
V.

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Skvělý článek, skoro bych ho doporučila svým spolužákům. :)
  Já mám k maturitě načteno už tak od devítky, ještě nevím, co přesně si vyberu, ale bude to asi pestré. :) Nicméně Máj tam asi nakonec zařadím - sice ho nemám ráda, ale zase jsme ho ve škole docela rozebírali, tak by to mohlo být celkem snadné. :)

  Měj se krásně! ♥

  OdpovědětVymazat
 2. Super článek! Určitě se inspiruji! Mě ještě čeká profilová část - tak to budu mít trochu pestřejší. :D Ale tvé rady rozhodně pomohou!

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělé tipy :) Naštěstí čtení k maturitě už mám za sebou :) Zvolila jsem si tenkrát knihy, které mě zaujali, takže u mě na seznamu byl třikrát Tolkien, Harry Potter i Hra o trůny :) A Máj taky vůbec nebyl špatný :)

  OdpovědětVymazat
 4. Asi je pravda, že pokud se člověk o té knížce naučí věci kolem, tak se i bez přečtení knížky maturita snad nedá neudělat. Já měla zrovna před maturitou dost velký knižní blok a asi i tím stále vynucovaným čtením se mi o to víc nechtělo, a tak se stalo, že jsem měla přečteno něco málo přes polovinu děl a samozřejmě si vytáhla přesně to, co jsem chtěla asi úplně nejmíň (konkrétně Hovno hoří od Šabacha - na jehož motivy sice jsou natočeny Pelíšky, ale i tak se z toho nedá odvodit všechno). Samozřejmě jsem měla naučený obsah apod., ale i tak mi naše "milá" třídní dala takovou konkrétní otázku, kterou hned poznala, že jsem to nečetla a já od té chvíle byla tak vystresovaná,že už jsem kazila co šlo :D Naštěstí díky výborným výsledkům v didakťáku a slohu jsem měla nakonec celkově dvojku, ale v první chvíli jsem se fakt bála, aby mi to ústí vůbec dali, což bych se asi propadla hanbou, kdybych takhle ztroskotala zrovna na češtině :D

  já chci POEzii

  OdpovědětVymazat