Recenze: Noc na Karlštejně

By 10:58


Jak už asi všichni z předchozích článků víte, Noc na Karlštejně je moje srdcovka a po filmu a muzikálu v divadle už chybělo jen přečíst knížku. Když jsem nakupovala dárky na Vánoce, musela jsem si samozřejmě pořídit i něco pro sebe a výběr padl právě na tuhle hru od Vrchlického.

Než začnu s čímkoliv jiným, zmíním velikost knížky. Já jsem věděla, že to nebude žádná bichle, nicméně její útlost mě opravdu překvapila. Tak tenoučkou knihu jsem už dlouho neviděla. V těch necelých sto stranách se ovšem skrývá skvělý příběh.

Ve čtrnáctém století se středověký hrad Karlštejn teprve dokončuje a v celé říši je znám tím, že v jeho zdech nesmí strávit noc žena. Mohlo by se zdát, že císařův zákaz bude každýn respektovat, v jeden okamžik se však dvě ženy rozhodnou na hrad proniknout a obě vedeny stejným chtíčem. Láskou.

Myslím, že příběh víc popisovat nemusím, ten všichni známe. Co mě ale překvapilo, bylo pár detailů, kterými se dílo s filmem liší. Já vím, že knížní a filmová podoba se vždy odlišuje, ale nevím proč, zrovna tady mě to nějak překvapilo. Zvlášť, když je rozdíl i mezi muzikálem v divadle a knihou.

Jak už jsem zmiňovala na začátku, tato veselohra je krátká a tím pádem ji máte přečtenou během pár hodin. Navíc je napsána čtivě a chytlavě, což rychlost čtení jen umocní. Taky zde najdete zde spostu vtipných dialogů. Příběh o Karlštejně se tedy řadí do kategorie nenáročné, oddechové četby.

Jaroslavu Vrchlickému se podařilo nejem vyzdvihnou část naší historie, ale především se zabývá i žárlivostí, tedy nadčasovým tématem. Žárlivost tady ve vztazích vždycky byla a taky vždycky bude.

Já nemůžu jinak, než hodnotit plným počtem a pokud máte chuť si přečíst něco, u čeho nemusíte přemýšlet, Noc na Karlštejně určitě doporučuju. A faktem, že je to veselohra, tudíž je to psané formou replik, se nenechte vůbec odradit.


*****
V.

You Might Also Like

0 komentářů