Recenze: Na cestě

By 10:40

Knížka Na cestě mě jako jedna zmála zaujala ve škole, když jsme se o ní učili v hodině literatury. Četli jsme si ukázku a líbilo se mi, jakým stylem bylo dílo psané. Hovorová čeština a slang je něco, co mě dokáže zaujmout. A já už před tím rokem ve škole věděla, že po téhle knize dřív nebo později sáhnu. A konečně nastal její čas.

Když se tuhle knihu rozhodnete číst, zažijete několikrát cestu napříč všemi státy v USA a tak zápletka dostojí názvu díla. Nemůžu říct, jestli je to správně nebo naopak špatně, na to si každý musí udělat názor sám. Každopádně já se musím přiznat, že jsem čekala něco víc, než jen "suché" cestování z místa na místo. Slovo suché je v uvozovkách proto, že to vlastně suché není. Oni totiž Sal a Dean nejsou žádní nudní mladíci, jejich cesty jsou plné nečekaných nástrah a příhod. Vlastně celé jejich životy jsou takové.
,,Cesta je život."

Abych to upřesnila, kniha je skvělým příkladem života generace beatníků v padesátých letech minulého století. Bohémský způsob života, nezodpovědnost, žádný respekt, spontánnost, ignorace pravidel, drogy a alkohol a tak bych mohla pokračovat. Jak by taky ne, když je to autobiografie samotného autora.

Takový způsob života zní šíleně, ale ruku na srdce, koho to aspoň trochu nefascinuje? Protože mě jo. Nevím čím to je, ale s bohémstvím mám spojený pocit naprosté svobody a tak trochu mě to i láká. O nic se nestarat, nic neřešit, za ničím se nehnát, dělat si co chci, cestovat. No nezní to lákavě? Já vím, že to není tak růžové jak to vypadá a ti lidé vlastně neměli žádný smysl života, a chápu, že celkově se na bohémství nahlíží spíše negativně. Ta fascinace tu ale z mé strany vždycky bude a kdyby to nemělo žádné následky, klidně bych si na pár dní zkusila takovým životem žít.

Abych byla upřímná, jsem docela zklamaná. Knížka není špatná, první polovinu mě bavila a já si čtení užívala, nicméně pak už se to začalo táhnou a táhnout a já stále čekala na nějaké vyvrcholení. A vyvrcholení se nekonalo. Navíc má knížka kolem přes tři sta stránek a text je docela nahuštěn, takže se to už pak nepříjemně táhne.

,,Nic za mnou, všechno přede mnou. Tak jak je to vždycky na cestě."

Knížku teda určitě nedoporučuji nikomu, kdo bohémství a beatníky naprosto odsuzuje, protože svazek je ztělesněním té doby. Taky nedoporučuji nikomu, kdo nemá rád slang a sprostá slova. A komu doporučuju? Asi nikomu. Ten zbytek si podle mě musí na knihu udělat názor sám a opravdu bych si netroufla tenhle příběh o Salově nekonečném cestování někomu doporučovat.

Ještě bych tak okrajově chtěla zmínit český přebal knížky. Ruku na srdce, na téma bohémství a cestování se dalo vymyslet tolik skvělých obálek a u nás knížka vyjde pro mě s naprosto nepochopitelným přebalem. 

Dílo hodnotím jako průměrné, dávám tedy tři hvězdičky. Přečtení určitě nelituji, ale jestli se k titulu ještě někdy vrátím, to nevím.


***

V.

You Might Also Like

0 komentářů