Filmová recenze: Milada

By 22:41

Historické filmy mám ráda, takže když jsem se dozvěděla, že se chystá film o Miladě Horákové, byla jsem nadšená a bylo mi jasné, že na film půjdu do kina co nejdříve. Navíc už jen fakt, že se film připravoval deset let a spolupracovala na něm i dcera Horákových, sliboval kvalitní podívanou.

Těšila jsem se a chtěla jít na premiéru, ale to mi nevyšlo a šla jsem o čtyři dny později. Nedalo mi to a podívala jsem se aspoň na první recenze a zůstala jako oprařená. Hodnocení průměrné, místy až podprůměrné. Film hodnocen hůř než snímek Masaryk, který mě až tak moc nenadchnul. To byl pro mě celkem šok a tak jsem se začala připravovat na nejhorší. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem po přečtení těch recenzí nic neočekávala, nebo ne, ale já jsem z filmu celkem nadšená.

V Miladě se nám odkrývá osud JUDr. Milady Horákové. Její osobní život, myšlenky, pocity, práce, proces a mnoho dalšího. Najednou, když ji pomocí filmu poznáme blíž, začnou nám některé věci do sebe zapadat, začnou dávat smysl. To, jak se stryktně držela svých zásad. To, jak nakonec dala přednost rodině, ale už bylo pozdě.


,,Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně."


Osud hrdinky filmu je velmi krutý a v naší historii bychom těžko hledali statečnější ženy něž je Milada Horáková. Stát si za svým přesvědčením, dlouho se nechat mučit a přesto ze svých názorů neustoupit. Oponovat komunistům, i když víte, co vás čeká. Je to neuvěřitelné, ale hlavně obdivuhodné, co všechno Milada Horáková dokázala.

Jediné, co bych vytkla, byla délka filmu. Snímek má 130 minut a to je celkem dost. Na konci už je těžké udržet pozornost a koncentrovat se. Mít o 30 minut míň, je to ideální.

Pokud jste emotivní, tak doporučuji hodně kapesníků sebou. Proč, to asi říkat nemusím. Troufám si říct, že ten film rozbrečí většinu návštěvníků.


,,Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrávat."

Cením si toho, že se filmaři stále častěji vracejí do naší historie a snaží se vyzdvyhnout hrdiny našeho národa. Na velikány naší historie by se nemělo zapomínat a jejich hrdinsví bychom si měli často připomínat. Navíc je to i skvělý způsob pro mladé lidi se něco naučit zábavnější formou, než jen suchým čtením učebnic.

Snímku Milada dávám čtyři hvězdičky a určitě všem doporučuji zajít na něj do kina. Nejenom proto, že vám přiblíží život této ženy, ale i proto, že vás donutí se zamyslet. Nad lidskou krutostí, nespravedlností a nad aktuální hrozbou toho, že se k podobnému režimu opět dopracujeme.


****

V.

You Might Also Like

0 komentářů