Recenze: Čísla - Na útěku

By 20:10

Obálka titulu Čísla - Na útěku
Název: Čísla - Na útěku
Autor: Rachel Wardová
Datum vydání: 23. 8. 2011
Nakladatelství: Egmont
Počet stran:
320
Česká anotace:
Jem už od malička vidí v očích lidí čísla.Co ta čísla vlastně znamenají, pochopí v den matčiny smrti - jsou to data, dny, kdy lidé, kterým se dívá do očí, zemřou.
Život je pro Jem těžký, dokud nepotká kluka, kterému říkají Pavouk. Svět je náhle mnohem krásnější.
Ale cestou do Londýna Jem pozná, že se blíží veliké neštěstí. To navždy otřesejejich životy…

Čísla

První díl romantické, fantasy trilogie, který dostal už spoustu ocenění.Opravdu úžasná kniha s originálním nápadem.

Fakta

Jem je na první pohled obyčejná šetnatilectá dívka. Ale není to tak docela pravda. Už od malička vidí v očích lidí čísla. Nejdřív neví co znamenají, jen si myslí, že je to jejich znamení. Ale když jí umře matka na předávkování drogami, je jí vše jasné. Vidí datumy úmrtí. Jen těžko se s tím smiřuje. Její život není lehký. Bydlí u pěstounky Karen, se kterou nemá zrovna nejlepší vztah a chodí do školy pro problémové žáky. Nejraději je sama. Jen těžko se odváží podívat někomu do očí. Bojí se znát datumy úmrtí všech lidí. Až do té doby než nepotká Pavouka. Hyperaktivního černocha.
Když se jednou místo školy vypraví na výlet okolo London Eye, uvidí Jem ve všech očích stejné číslo. To ji pořádně vyděsí. Stane se něco strašneho, nějaké neštěstí a všichni tito lidé tady a teď zemřou. Jem se rozhodne s Pavoukem na útěk. Stihnou utéct? Přežije nakonec někdo?

Pocity

Tato kniha není jako každá jiná. Tady nenajdete nějaký klidný život nebo idylku. Právě naopak.
Nejdříve se dostáváme do problémové mládeže. A právě tímto je kniha zajímavá. Teď bych ráda řekla něco k postavám.
Jem není obvyklá hlavní hrdinka. Ráda je sama a nerada se dívá na lidi. Její dar (nebo jak se tomu vlastně dá říct) se jí opravdu nelíbí a docela jí přitěžuje její život. Nikomu o tomto neřekla. A ja ji chápu. Kdyby jste měli stejný dar řekli by jste to někomu? Já teda ne. Jem je docela uzavřená a nerada se někomu svěřuje. A i kdyby chtěla, nemá komu. Všem se radši vyhýbá. Nechce vědět kdy někdo zemře, když mu nemá jak pomoci. Dříve mi Jem nějak neseděla, ale postupem času se docela změnila a potom byla v pohodě.
A pavouk? No tak ten je přesný opak Jem. Je přátelský a rád se vrhá do problémů. No, trošku mi nesedělo, že je černoch. Nedokázala jsem si ho představit.
Ze začatku se k sobě zrovna přátelsky neměli. A ještě abych vám něco prozradila, mezi nimi na tom útěku přeskočí jiskra. Toť asi vše. No ještě jedna důležitá věc. Kniha neskončí happyendem. A konec byl opravdu překvapivý.

Hodnocení

První polovina byla spíše nudnější. Jakmile se ale začalo něco dít, tak to teprve něco bylo. Děj a nápad je velmi nápaditý a zajímavý, plný zvratů. Nikdy nevíte co vás na další straně příběhu čeká. Autorka se snažila zapojit obvyklou řeč teenegrů. Takže v knize se opravdu nadávkami nešetří. Ze začátku mi to vadilo, ale později jsem si na to zvykla a už bych si nedovedla představit, jak by to jinak bylo napsané.
Jak už jsem zmínila ten konec byl překvapivý a smutný. Někde jsem dokonce četla, že při tom někdo brečel. Já jsem se začetla a už jsem knihu nespustila z ruky. Poslední strana byla úžasná. Pěkně to navazuje na další díl. Už se opravdu těším na další díl. Ten už není vyprávěn z pohledu Jem, ale někoho jiného. No určitě tuto knihu doporučuji a rozhodně si ji přečtěte. Ještě jsem zapomněla na obálku. Je naprosto nádherná. Nemůzů se na ni vynadívat.
Mé hodnocení bude pozitivní, žadně záporné body jsem nenašla. Takže dávám jí  4 hvězdičky. Tu jednu si ještě nechám do zásoby. Druhý díl bude určitě lepší...

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Egmont.
Navštivte také facebookové stránky toho nakladatelství!

Natt

You Might Also Like

2 komentářů

  1. Jo kniha je moc krásná, zvláště ten konec mě hodně dostal. :) Já se těším už na dvojku.

    OdpovědětVymazat
  2. Ten konec byl opravdu překvapivý..dvojku už jsem si objednala a nemůžu se jí dočkat..:)

    OdpovědětVymazat